Kedves Gyerekek!
Szeretettel köszöntünk benneteket a „Gyöngyök és gyémántok a kék Duna mentén” műveltségi vetélkedő versenyzői között. Reméljük, feladataink segítenek Ausztria megismerésében, s a döntőre történő felkészülésben.
Ötletekben bővelkedő sikeres munkát, eredményes versenyzést kívánunk!
1. feladat
Az itt látható logó 2009-ben sok millió zeneszerető embert vonz Ausztriába, hisz ebben az évben egy nagy osztrák zeneszerzőre emlékezik a világ: 200 éve halt meg Joseph Haydn, a bécsi klasszikus kor művésze.
Tudjuk, hogy életének nagy részét Bécsben és a közeli Esterházy család birtokain töltötte.
Így a mester életútja és életműve is jelképe lehetne a közös kulturális örökségnek, hisz
a játékos szépségű zene és a kék Duna hullámai mellett évszázados közös történelme is összeköti a két országot.
Vetélkedőnk feladataival az Ausztriával összekötő ezernyi kulturális kincs felfedezésére kérünk benneteket.
A Haydn-év 2009. május 31-én, a nagy zeneszerző halálának 200. évfordulója alkalmából Európa sok-sok városában a Teremtés oratórium egyidejű bemutatásával vette kezdetét, s 2009. december 31-én, a bécsi császárbállal zárul.
A Haydn-év alkalmából talán ti is többet megtudtatok Fényes Miklós karnagyáról, és leghíresebb műveivel is megismerkedtetek az iskolában.
Haydn igen sokat utazott. Európa sok országában ünnepelték a zeneszerző karmestert. Miután sok éven át élt Fényes Miklós Eszterházán épült pompás palotájában, elképzelhetitek, hogy hányszor utazhatott a herceg zenekarának karmestereként Magyarországról az osztrák fővárosba! Talán egy-egy útja során ő is rácsodálkozott a császárváros művészeti életének gazdagságára, a császári udvar különös titkaira.
A magyar zeneirodalomban is szerepel egy bátor vitéz, aki hőstette kapcsán eljut Bécsbe, s még a császár leánya is kegyeibe fogadja. Talán már ráismertetek hősünkre, az obsitos katonára, aki Kodály Zoltán Háry János című daljátékának főszereplőjeként járt a császárvárosban.
Feladat:
Készítsetek egy kb. öt perces kisfilmet Kodály Háry Jánosának II. kalandjából!
Készítsetek az általunk mellékelt szövegkönyv részlet alapján saját forgatókönyvet!
Annak érdekében, hogy a császárvárost és a kor szereplőit hitelesen ábrázoljátok, a forgatókönyv kiegészítéseként írjatok rendezői utasítást a jelenet szereplői, a díszlet és jelmezkészítők számára!
Feltétlenül ti játsszátok a szerepeket a magatok által készített díszletek között! Egy-két epizódszereplőt „szerződtethettek” a kisebb szerepek eljátszására.
Használjatok aláfestő vagy élő zenét hozzá Kodály remekművéből!
A cél ez legyen: minél hitelesebben, ízesebben s ötletesebben mutassátok be a császári udvar életét Háry történetén keresztül.
Értékelés:
-forgatókönyv és a rendezői utasítás
-előadás összhatása, „művészi teljesítménye”
-díszlet, jelmez
-ötletesség
-történelmi hűség
Nem várjuk el tőletek, hogy profi videóssal készítsétek el a felvételt!
Beküldendő:
előadásotok felvétele DVD-n
forgatókönyv és a rendezői utasítás
2. feladat
Haydn korában népszerű volt a marionett színház. Fényes Miklós udvarában is működött egy. Az Esterházy hercegek szolgálatában töltött három évtized alatt Joseph Haydn két tucat olasz operát komponált, ebből ötöt az eszterházi marionettszínház részére, köztük 1773 tavaszán az eredetileg kétfelvonásos, Aki hűtlen, pórul jár címűt. A darabot Esterházy herceg az édesanyja névnapjára rendelte tőle. A darabot Mária Terézia Eszterházán történt látogatásakor is eljátszották. A roppant elégedett császárnő állítólag ekkor mondta volna: „Ha jó operaelőadást akarok látni, Eszterházára megyek.”
Az opera zenéjéből árad a rokokó derűje, szinte ott érezzük magunkat azon a szép nyári estén, amikor a hercegi családot a nagyszerű zeneszerző és karmester énekesei és muzsikusai először szórakoztatták el ezzel a mosolygós darabbal.
Feladat:
A zeneszerző életútjának tanulmányozása után készítsetek egy Haydnt „játszó” marionettfigurát, amely a mester életének egy általatok kiválasztott epizódjához kapcsolódik, s a róla szóló marionett színházi előadás főszereplője lehet.
Írjatok egy rövidke ismertetőt Haydn életútjának arról az epizódjáról, amely „életre kel” a marionettfigura által.
Beküldendő:
A Haydn-t ábrázoló marionettfigura és a nagy zeneszerző életútja általatok kiválasztott epizódját bemutató, általatok megfogalmazott szöveg.
A szöveg maximum 1 A/4 oldal legyen!
3. feladat
A pompakedvelő Esterházy Fényes Miklós palotáját a Haydn-év alkalmából felújítják.
Mivel azonban felbecsülhetetlen értékű levél került a felújítást tervezők kezébe, amelyből megtudták, hogy az építtető Fényes Miklós a kastély minden pompája ellenére is elégedetlen volt a bálterem díszítésével, elhatározzák, hogy a herceg korabeli levélkében megfogalmazott kívánságának megfelelően még pompázatosabbá teszik a kastély báltermét.
E nagyszabású felújításhoz azonban kiváló mesterek művészi munkájára van szükség, így a munkák sikeres elvégzésére díszítő festőket keresnek.
A mesterek feladata a nagyterem aranyozott, díszes keretbe foglalt mennyezete freskótervének elkészítése. A levélke tanúsága szerint a herceg óhaja az volt, hogy a bál vendégei a teremben is gyönyörködhessenek díszes kertjének szépségében.
A mennyezetfestményen a kastélykert egyik szépen kialakított részlete jelenjen meg (pavilon, szökőkút, szobordísz, virágoskert), amelyben idillikus alakos jelenetek idézik meg a barokk-rokokó világát.
A nagyteremben zöld kárpittal bevont díszes faragású és aranyozott karfájú székek és kanapék szolgálják a vendégek kényelmét. A falon játékosan gazdag, ötletekben kifogyhatatlan aranyozott stukkódíszek és velencei tükrök fokozzák a muránói csillár ragyogását.
Feladat:
A környezetet figyelembe véve, a kor falfestészeti divatjának megfelelő stílusban készítsétek el a bálterem felújításához a freskótervet!
Ajánlott technika: akvarellfestés, akvarell ceruza.
Méret: A/2 akvarellrajzlap (kapható a művészellátó boltokban)
Beküldendő:
Az elkészült freskóterv.
4. feladat
Kismarton / Eisenstadt is készül a jeles évfordulóra, s a város vezetői elhatározzák, hogy a Haydn-év alkalmából különleges áruházat nyitnak a koncertekre, kiállításokra vagy egyszerűen a kastély megtekintésére érkező látogatók számára.
A kastély egyik korábban gazdasági épületként szolgáló szárnyában kívánják elhelyezni a csak osztrák termékeket kínáló áruházat. Ebben az áruházban a hungarikumokhoz hasonló osztrák termékeket kínálnak a látogatóknak. Tehát csak nagy múltú, különleges minőségű, a világban szimbolikusan Ausztriát jelképező termékek kerülhetnek a polcokra.
Azzal is tisztában vannak azonban, hogy egy új üzlet ma már csak a modern marketing eszközök segítségével lehet igazán sikeres. Ezért egy a hely különlegességét is megjelenítő katalógust állítanak össze, amelyben az általuk kínált „osztrák hungarikumok” bemutatására vállalkoznak.
Feladat:
Adjatok minél ötletesebb s az évfordulóhoz és/vagy a helyszínhez kapcsolódó nevet ennek az áruháznak, és készítsétek el a katalógusát, amelyben rövid ajánlásokkal hirdetitek az ott megvásárolható termékeket! Az összeállítás egyszerre csábítson vásárlásra és Ausztria felkeresésére.
Terjedelem/forma: A/5-ös lapozható formátumban max. 6 oldal
Beküldendő:
Az áruházi katalógus.
5. feladat
Haydn rajongói Bécsbe is ellátogatnak. Ott felkeresik az Anker-órát is, s csodálkozva
látják az óránként megjelenő történelmi figurákat.
A legtöbb ember számára azonban ismeretlenek vagy alig ismertek a felvonuló történelmi alakok. Szükségük lenne egy idegenvezetőre, aki megismerteti velük az Anker-óra figuráit, ill. bemutatja azok történelmi szerepét, így megérthetik, hogy az osztrák fővárosban miért éppen őket találták arra méltónak, hogy a város történelmét képviselve naponta megjelenjenek a hajdani császárvárosba érkező idegenek s a mai városlakók előtt.
Az Anker-óra történelmi figuráinak neve, ahogy a látványosság német nyelvű ismertetőjében szerepelnek:
1. Kaiser Marcus Aurelius
2. Kaiser Karl der Große
3. Herzog Leopold VI.
4. Walther von der Vogelweide
5. König Rudolf von Habsburg und Gemahlin
6. Meister Hans Puchsbaum
7. Kaiser Maximilian I.
8. Bürgermeister Johann Andreas von Liebenberg
9. Graf Ernst Rüdiger von Starhemberg
10. Prinz Eugen von Savoyen
11. Kaiserin Maria Theresia und Gemahl
12. Mester Joseph Haydn
Feladat:
Legyetek ti a turisták idegenvezetője, s írjátok le az Anker-órát bemutató idegenvezető
által elmondható szöveget, amely megismertet a felvonuló történelmi személyekkel, megmagyarázva azt is, mivel érdemelték ki, hogy a Bécs múltját életre keltő óra 12 szereplője közé válasszák őket! Tömör, lényegre törő, ugyanakkor színes, érdekes megfogalmazásra törekedjetek, ahogyan az idegenvezetőnek is ezt kell tennie.
Terjedelem/forma: A/5 méret, maximum 3 oldal
Beküldendő:
Az Anker-óra figuráit bemutató szöveg. (természetesen magyarul)
Figyelem!
Csatolva küldjük a Háry János szövegkönyvének feldolgozandó részletét!
Az első forduló keretében beküldendő:
v Kodály daljátékának bécsi jelenetét bemutató felvétel - DVD
v a filmfelvételhez készített forgatókönyv és rendezői utasítás szövege
v Haydn marionettfigurája
v a Haydn életút egy epizódját leíró szöveg
v freskóterv
v az „osztrák hungarikumok” áruházi katalógusa
v az idegenvezető történelmi ismertetője
Beküldési határidő: 2009. november 11.
Kérjük a határidő pontos betartását!
A döntő időpontja: 2009. december 06. 9 óra
Válasszatok magatoknak ötletes csapatnevet, amely kapcsolódik közös történelmünkhöz és / vagy a Haydn-évhez!
CSAPATNÉV:…………………………………….…..........................................
Valamennyi beadott anyagon kérjük jól láthatóan feltüntetni a csapatnevet.
A döntőbe jutó versenyzők további tájékoztatást kapnak a várható feladatokról és ajánlott irodalomról.
A feladatsor letölthető iskolánk honlapjáról is: www.rokus-szeged.sulinet.hu
Szeged, 2009. október 01.
Jó munkát kívánunk!
A Gyöngyök és gyémántok szervezői
|